preloader

Mantı'nın Özellikleri

Hamur, kıyma ve yoğurdun muhteşem uyumu… Üzerine bir de tereyağlı, biberli sos… Zahmetli bir yemektir mantı. Hamur usta eller tarafından incecik açılır. ıçine mantı malzemesi konur ve yine o usta eller tarafından bohça ya da muska şeklinde kapatılır.

Mantının malzemesi her zaman kıyma olmayabilir. Orta Asya ülkelerinde ve bizde mantının içine çok çeşitli malzemeler konur. Patates, kuşbaşı et, nohut, mercimek ve tavuk eti mantının başlıca iç harçları olmuştur. Bu iç malzeme çeşitliliği mantının pişiriliş şekline de ilham vermiş olacak ki, mantı yöreye bağlı olarak fırında, buharda, kızartılarak ya da haşlanarak pişirilebilir.

Bizim şu anda mantıyı seviyor ve yiyor olmamızın nedeni ise Orta Asya Türkleri… Çünkü, mantıyı Çinliler’den 13. yüzyılda öğrenenler Orta Asya Türkleri…

Zaten mantının Anadolu’ya kadar uzanan serüveni de orada başlamış. Mantı Anadolu’da da çok eski tarihlerden beri yenen bir yemek. Üstelik Osmanlı saray mutfağında çok önemli bir yeri var. Örneğin Fatih Sultan Mehmet hemen her güne mantıyla başlamayı severmiş. II. Beyazıt da mantıya bayılan bir diğer padişahmış. Onun sevdiği mantı çeşidiyse buharda pişmiş olanıymış…

Dediğimiz gibi mantı, özellikle hamurunun açılış safhasında usta eller ister. Zordur mantı yapmak. Ama usta ellerden çıkmış, sosu da ustaca hazırlanmış bir mantının da tadına doyulmaz.

ÇSB-Logo-2