preloader

Mantı'da Kullanılan Malzemeler

UN: Mantı üretiminde genellikle Tip 550 baklavalık-böreklik un kullanılmaktadır. Son dönemde endüstriyel mantı üretiminin artması ile birlikte baklavalık-böreklik unun bileşim özelliklerini taşıyan, fakat rengi açık sarı, parlak görünümlü makarnalık buğdaydan elde edilen unlarda mantı üretiminde kullanılmaktadır.

SU: Mantı üretiminde kullanılacak suyun içme suyu kalitesinde olması gerekmektedir. Bunun için dezenfektan madde ve su dağıtım sisteminin kontrol edilmesi ve toplam bakteri sayısının 102 kob/ml değerinden az olması gerekmektedir.

TUZ: Mantı üretiminde un esasına göre % 2 oranında tuz kullanımı yaygındır Mantı üretiminde kullanılan tuzun yine yabancı madde ve kirlilik unsurlarından uzak olması gerekmektedir. Bunun için tuzun üretim öncesi uygun bir ambalajda ve bağıl nemde depolanması ve yabancı madde kontrolünden geçmesi gerekmektedir.

ET: Mantı üretiminde genellikle % 20-25 oranında yağ içeren dana eti kullanılır. Kıyma makinesinin 4.5 mm çapındaki aynasından tek çekim yapılarak hazırlanır.

BAHARAT: Mikrobiyel açıdan uygun özelliklere sahip baharat ve diğer çeşni verici maddeler kullanılmalıdır. Baharat genellikle kıyma miktarına göre, % 1 oranında kullanılır. Harç içerisinde kıyma miktarının % 25-35’i oranında soğan suyu alınarak kullanılır.

ÇSB-Logo-2